Radosť nakúpiť! Elektrický polohovací stôl Liftor Vision a Liftor Magic so zľavou až 80 EUR! Akcia platí do 31. 12. 2022.

[přeskočit k obsahu]

Ako vybrať písací stôl pre študenta

Prechod na strednú školu zahŕňa aj zmenu izby nastávajúceho študenta. Jeho základom je kvalitný písací stôl. Viete, podľa čoho ho správne vybrať?


Ak si študent nechce poškodzovať pri štúdiu chrbát (a celkovo zdravie), je potrebné mať k dispozícii stabilný a najlepšie aj výškovo nastaviteľný stôl a stoličku. Oboje zaistí dostatočnú ergonómiu a bude slúžiť mnoho rokov, takže sa vložená investícia bohato vráti. Dôležité tiež je ich správne nastavenie, vhodné umiestnenie v priestore izby a tiež striedanie práce v sede s prácou postojačky.

 

písací stôl pre študenta

 

Ako vysoko by mal byť nastavený stôl a stoličky?

  • Stôl: študenta posaďte alebo postavte k stolu tak, aby mal ruku v lakti ohnutú v uhle 90 stupňov (pravý uhol). Mal by sa o dosku stola opierať celou plochou predlaktia. Pokiaľ tomu tak nie je, upravte výšku stola podľa neho. Čas od času je potrebné správnu výšku skontrolovať a prípadne upraviť. A to nielen preto, že mladý človek ešte nejakú chvíľu môže rásť, ale aj kvôli pri striedaniu práce v sede a postojačky.
  • Stolička: výška sedadla by mala byť zhodná s výškou predkolenia plus 1-2 cm podrážky obuvi. Posaďte študenta na stoličku tak, aby mal kolená ohnuté v pravom uhle a obe chodidlá spočívali plnou váhou na podlahe. Stehná by sa pri tom mali opierať o sedák stoličky z 2/3 a okraj sedáku by sa nemal zarezávať do podkolennej jamky. Operadlo má podopierať bedrá a jeho horný okraj by mal končiť pod dolným okrajom lopatiek dieťaťa.

 

Rozmiestnenie je kľúčové

Pozícia stola a stoličky v rámci izby je veľmi zásadná. Stôl by nemal byť umiestnený chrbtom k oknu ani k dverám. Svetlo z okna by malo dopadať na stôl zo strany, a to z opačnej, než akou rukou študent píše. Je to dôležité aj pri práci na počítači, pretože v prípade umiestnenia stola chrbtom k oknu by sa na obrazovke vytvárali odlesky nepríjemné pre oči. Najvhodnejšie je, aby na stôl dopadalo čo najviac prirodzeného svetla, pokiaľ nie, nahraďte ho dostatkom svetla umelého. Mať dvere za chrbtom je zas nevhodné z psychologického hľadiska. Keď človek nevidí na dvere, nemá pocit bezpečia, cíti sa ohrozený a nemôže sa dobre koncentrovať.

 

písací stôl pre študenta

 

Dynamický prístup

Pre zdravie chrbtice a ako prevencia bolestí chrbta i hlavy sa osvedčuje stále viac striedanie sedenia za stolom s prácou postojačky. Keď sa študent naučí tomuto dynamickému prístupu už v čase štúdií, získa skvelý základ pre budúcu starostlivosť o svoje zdravie. V sede je vhodnejšie písať rukou, postojačky je možné pracovať na počítači či notebooku alebo treba študovať z učebníc či skrípt. Ideálne je sa po hodine sedenia postaviť a pokračovať v štúdiu postojačky. Pri tom sa veľmi uplatní výškovo nastaviteľný stôl s elektrickým ovládaním, ktorý upraví správnu výšku stola vo chvíľke.

 

Tip:

Pri práci s počítačom je vhodné mať vždy horný !okraj monitora vo výške očí a byť od obrazovky vzdialený 40-50 cm. Šetrí sa tak zrak, krčná chrbtica aj šijové svalstvo.

Mapa miest, kde môžete naše stoly vyskúšaťZabezpečenie pomocou SSL certifikátov GDPR ochrana osobných údajov Vraciame prírode to, čo si berieme

Kde môžete produkty Liftor vyskúšať?

Potrebujete poradiť s výberom?
info@liftor.sk
+420 736 691 436

© 2022 Liftor s.r.o., provozovna: Šlovická 1360, 33441 Dobřany
sídlo: Pod Vinicemi 931/2, 301 00 Plzeň, IČ: 08632197

*GARRETT et al. Call Center Productivity Over 6 Months Following a Standing Desk Intervention. IIE Transactions on Occupational Ergonomics and Human Factors. 2016, 4(2-3), 188-195

**SAEIDIFARD et al. Differences of energy expenditure while sitting versus standing: A systematic review and meta-analysis. European Journal of Preventive Cardiology. 2018, 25(5), 522-538.

***WARREN et al. Sedentary Behaviors Increase Risk of Cardiovascular Disease Mortality in Men. Medicine & Science in Sports & Exercise. 2010, 42(5), 879-885

DIAZ et al. Patterns of Sedentary Behavior and Mortality in U.S. Middle-Aged and Older Adults. Annals of Internal Medicine. 2017, 167(7).

††CONG et al. Association of sedentary behaviour with colon and rectal cancer: a meta-analysis of observational studies. British Journal of Cancer. 2014, 110(3), 817-826. 

†††BUCKLEY et al. Standing-based office work shows encouraging signs of attenuating post-prandial glycaemic excursion. Occupational and Environmental Medicine. 2014, 71(2), 109-111.