Výpredaj až 20 % na vybrané výškovo nastaviteľné stoly! Akcia platí do 31. 5. 2023 alebo do vypredania zásob. ➡️ Chcem to
Dlhodobé sednie – či už v kancelárii na poradách, pri práci na počítači alebo počas cesty autom – so sebou prináša množstvo negatívnych dopadov na naše zdravie. Trpí nielen chrbát, ale tiež napríklad vnútorné orgány. Sedenie v nemennej pozícii ovplyvňuje naše dýchanie a podieľa sa tak na zvýšenej únavnosti a strate kondície. Ako ale na to, keď proste sedieť v zamestnaní musíte? Vyskúšajte takzvané dynamické sedenie.
Počítačová myš je síce veľkostne vcelku zanedbateľná súčasť počítačového vybavenia, ale jej správny výber môže mať veľký dopad na vaše zdravie. Obzvlášť v prípade, ak trávite pri počítači 8 a viac hodín denne, či už pracovne alebo pre zábavu. Poradíme vám, ako vybrať počítačovú myš na mieru práve vám.
To, že dlhodobé sedenie a pozeranie do počítača, hoci v rámci pracovnej doby, nie je najzdravšou aktivitou, je v dnešnej dobe viac než známa vec. Vedeli ste však, že bolesti a zdravotné problémy vzniknuté vo vynútenej pozícii a opakovaným používaním len niektorých častí tela majú svoje vlastné označenie? Hovoríme o RSI syndróme, z angličtiny Repetitive Strain Injury, Repetitive Stress Injury = poškodenie z opakovaného používania.
Toto ochorenie, ktoré sa najčastejšie prejavuje bolesťou v oblasti vonkajšej strany lakťa, dokáže poriadne znepríjemniť život. Aj keď by sa mohlo zdať, že ním trpia hlavne športovci, nie je to tak. Často postihuje aj tých, ktorí pracujú pri počítači v kancelárii. Pozrite sa na to, ako tomuto ochoreniu predchádzať a ako sa tenisový lakeť lieči.
Názov tohto ochorenia pochádza z gréckeho skolios, teda v preklade zahnutý, zdeformovaný. Po prvýkrát ho použil staroveký lékar Galén (131 – 201 n. l.). Skolióza je ortopedické ochorenie chrbtice, ktoré sa prejavuje jej vychýlením do všetkých troch rovín, čím sa odlišuje od skoliotického držania, ktoré je typické len vybočením chrbtice do strany. V prípade skoliózy je chrbtica vybočená do strany, zároveň dochádza k naklopeniu stavcov dopredu či dozadu a ich neprirodzenej rotácii.
Máte úlohu, ale namiesto nej robíte niečo úplne iné? V tom prípade prokrastinujete. Pri práci z domova hrozí prokrastinácia ešte viac, ako v kancelárii. Pozrite sa, kedy jej podľahnete častejšie a ako sa z toho dostať von.
Ste v práci v strese? A kto nie? Chronický stres však prináša množstvo zdravotných problémov a rovnako tak znižuje produktivitu práce. Poradíme vám, ako mu predchádzať aj ako ho riešiť v momente, keď zaútočí.
Problémy s chrbtom trápi čoraz častejšie nielen dospelých, ale aj deti. Čo ich spôsobuje a ako sa im dá vyhnúť?
Ide o chronické kĺbové ochorenie, ktoré sa prejavuje degeneráciou chrupavky a kostí v kĺboch. Môže sa objaviť v akomkoľvek kĺbe v tele, ale najčastejšie postihuje takzvané nosné kĺby, ako sú napríklad bedrá, kolená či chrbtica. Nebezpečné je, že spočiatku sa toto ochorenie neprejavuje žiadnou bolesťou... Aké sú príznaky osteoartrózy a ako sa lieči?
Držíte rôzne diéty a snažíte sa zhodiť prebytočné kilogramy, ale ide to veľmi pomaly, respektíve skoro vôbec? Vyskúšajte najskôr povzbudiť váš metabolizmus. Prinášame vám 6 tipov, ako na to.
Riziká spojené s dlhodobým sedením už všetci poznáme – vysoký kvný tlak, obezita, riziko diabetu a mnoho ďalších. O benefitoch státia pri práci sme tiež aspoň čítali alebo počuli. Pokročilejší z nás ho aj praktizujú ako zdravší variant pozície tela pri práci. Ale aj dlhodobé státie pri kancelárskej práci má svoje limity a skryté riziká.
Máte zvýšený krvný tlak? Viete, že na dosiahnutie jeho zníženia sa nemusíte každý deň napchávať množstvom medikamentov, ale je možné zvoliť aj prirodzenejšiu cestu? Skúste to zmenou životného štýlu a uvidíte, že lieky budete môcť obmedziť, prípadne úplne vysadiť. Prinášame niekoľko tipov, ako na to.
Tiež sa vám občas stane, že vás prepadne bolesť hlavy a máte pocit, ako keby vám ju niekto zvieral vo zveráku? Pravdepodobne trpíte (rovnako, ako 80 % populácie) tenznými bolesťami hlavy. Dá sa s tým niečo robiť?
Zlá správa na začiatok je, že samotný notebook sa zdravo používať nedá. Vznikol hlavne preto, aby nám uľahčil cestovanie a pracovné presuny bez nutnosti prenášania množstva papierov alebo ukladania prezentácií na iné úložisko. Preto chceme, aby bol notebook ľahký, malý a skladný. To ale zároveň neumožňuje, aby sa na ňom dalo dlhodobo pracovať bez negatívnych vplyvov na zdravie. Pretože je malý, väčšinou sa pri ňom hrbíte a na malú klávesnicu sa vám nezmestia prsty.
Máte problém ráno vstať z postele a celý deň pociťujete únavu, ktorá vám bráni normálne fungovať? Možno trpíte únavovým syndrómom. Prinášame vám niekoľko tipov, ako s chronickým vyčerpaním bojovať.
Túto situáciu pozná asi každý z nás: Po dobrom obede sa vrátite k práci, lenže namiesto toho, aby ste sršali energiou, máte pocit, že za počítačom čoskoro zaspíte. Ako s útlmom bojovať?
Tiež vás často trápi bolesť chrbta? Skúste na ňu vyzrieť pohybom. Pozrite sa, ktoré športy sú najvhodnejšie a aký pohyb vášmu chrbtu prospeje najviac.
Bolesti v oblasti krčnej chrbtice, obmedzenie pohyblivosti a pocit stuhnutosti celej zadnej strany krku sú jedny z častých problémov, postihujúcich ľudí so sedavým typom zamestnania. Najhoršie sú na tom tí, ktorí dlhé minúty až hodiny pozerajú na monitor počítača, držia pri jednom uchu slúchadlo alebo mobilný telefón alebo trebárs dlho bez prestávky šoférujú.
Starostlivosť o zdravý mozog je trendom poslednej doby. Funkčný mozog potrebuje rovnakú starostlivosť ako funkčné svaly – predovšetkým tréning a opakovanú záťaž. S rastúcimi číslami pacientov postihnutých Alzeheimerovou chorobou sa stáva starostlivosť o zdravý mozog stále väčšou témou západnej spoločnosti. Ukazuje sa totiž, že správna starostlivosť o mozog dokáže degeneratívnym procesom zabrániť alebo ich aspoň znateľne oddialiť.
Raz za čas každého z nás bolia svaly, kĺby a šľachy. Obzvlášť po väčšom nárazovom výkone, vysokohorskej túre alebo po dlhšej pauze od cvičenia. Na druhej strane nás môžu bolesti zaskočiť aj po celodennom sedení bez pohybu. Pokiaľ takáto bolesť nastane, na pár dní nás môže vyradiť z prevádzky, obmedziť našu pohyblivosť v bežnom dennom živote.
Vyrástol z vášho bábätka naraz predškolák? Trávi vaše dieťa pri stole stále viac času? Vidíte, ako sa pri malom stolíku stále viac hrbí? Potom je čas zaobstarať mu vlastný stôl. Je ale dobré držať sa pri výbere rád odborníkov.
Ak trávite veľkú časť svojho pracovného dňa v sede alebo vás po dlhšom sedení bolel chrbát, určite vás niekedy napadlo, či by nebolo vhodné vymeniť vašu kancelársku stoličku napríklad za veľkú nafukovaciu gymnastickú loptu – fitball.
Ischias alebo zápal sedacieho nervu dokáže pekne znepríjemniť život. Akonáhle sa u vás „usadí“, skomplikuje každodenný život na niekoľko dní, mnohokrát aj týždňov. Bolesť ischias sa prejavuje ako bodavá bolesť, ktorá sa šíri z dolnej časti chrbta cez zadok do nôh a niekedy vystreľuje aj do prstov na nohách. Väčšinou je táto bolesť spôsobená podráždením sedacieho nervu, ktorý je najdlhším nervom v tele a vedie od bedrovej chrbtice k chodidlám.
Máte sedavé zamestnanie? Kompenzujte ho priebežným cvičením v kancelárii! Ukážeme vám, aké máte možnosti. Nebojte sa inšpirovať svojho zamestnávateľa a aktívne sa starajte o svoje zdravie.
© 2023 Liftor s.r.o., provozovna: Šlovická 1360, 33441 Dobřany
sídlo: Pod Vinicemi 931/2, 301 00 Plzeň, IČ: 08632197
*GARRETT et al. Call Center Productivity Over 6 Months Following a Standing Desk Intervention. IIE Transactions on Occupational Ergonomics and Human Factors. 2016, 4(2-3), 188-195
**SAEIDIFARD et al. Differences of energy expenditure while sitting versus standing: A systematic review and meta-analysis. European Journal of Preventive Cardiology. 2018, 25(5), 522-538.
***WARREN et al. Sedentary Behaviors Increase Risk of Cardiovascular Disease Mortality in Men. Medicine & Science in Sports & Exercise. 2010, 42(5), 879-885
†DIAZ et al. Patterns of Sedentary Behavior and Mortality in U.S. Middle-Aged and Older Adults. Annals of Internal Medicine. 2017, 167(7).
††CONG et al. Association of sedentary behaviour with colon and rectal cancer: a meta-analysis of observational studies. British Journal of Cancer. 2014, 110(3), 817-826.
†††BUCKLEY et al. Standing-based office work shows encouraging signs of attenuating post-prandial glycaemic excursion. Occupational and Environmental Medicine. 2014, 71(2), 109-111.