Výpredaj až 20 % na vybrané výškovo nastaviteľné stoly! Akcia platí do 31. 5. 2023 alebo do vypredania zásob. ➡️ Chcem to

Postavte sa k práci čelom

Pokiaľ trávite väčšinu vašej pracovnej doby v pozícii posediačky, určite ste už niekedy doslova na vlastnej koži pocítili dôsledky dlhodobého sedenia. Bolesti chrbta, skrátené ohýbače bedier a kolien, opuchy alebo pocit chladu na dolných končatinách, ale aj menšia kapacita pľúc alebo zápcha a problémy s trávením. K tomu všetkému nám môže dlhodobé sedenie v nevyhovujúcej pozícii významnou mierou prispievať. Ako z toho von? Môžete sa preťahovať, cvičiť, sedieť iba obmedzenú dobu alebo tiež môžete skúsiť pracovať postojačky.


Aké benefity nám teda práca postojačky prináša? Keď stojíme vzpriamene na oboch nohách, sú svaly na dolných končatinách v úplne inej situácii, než keď sedíme. Najmä už spomínané ohýbače bedier a kolien nie sú skrátené, ale naopak v predĺžení. Alebo aspoň vo svojej strednej dĺžke. Vzhľadom na to, že skrátenie týchto svalov zohráva významnú úlohu pri vzniku svalových disbalancií, je dôležité, aby sme ich dĺžku menili zakaždým, keď je to možné. V stoji nemáme toľko príležitostí uvoľniť trup do vyhrbenia ako pri sede, kde k tomu pasívne opretie o operadlo stoličky či kresla doslova zvádza. Akonáhle máme hrudník v napriamení, lepšie sa nám dýcha a rovnako všetky vnútorné orgány môžu lepšie pracovať.

Práca postojačky je efektívnejšia

Náš tip:

Skúste sa v sede úplne uvoľniť a vyhrbiť. Skúste sa zhlboka nadýchnuť. A teraz sa postavte, narovnajte hrudník a znova sa nadýchnite. Cítite ten rozdiel?

 

Práca postojačky je efektívnejšia

Pri práci v stoji ste aktívnejší. Jednak už táto pozícia sama o sebe vyžaduje aktivitu väčšieho počtu svalov ako sed a jednak nás stoj automaticky núti prešľapovať a meniť ťažisko. Keď stojíme a pohybujeme sa, pomáha aktívna práca svalov dolných končatín k správnemu návratu krvi. Riziko vzniku opuchov je teda pri práci postojačky menšie ako v sede. Stoj má tiež pozitívny vplyv na naše myslenie a efektivitu práce. Ukazuje sa, že v stoji sa viac zapájajú časti mozgu zodpovedné za našu nabudenosť a pripravenosť na akciu. Nie je teda prekvapujúce, že práca postojačky zvyšuje našu pozornosť a produktivitu.

Viete, že?

Bohužiaľ jedna zlá správa. Iba prácou postojačky neschudnete, ako sa nás snažia presvedčiť niektorí propagátori zdravého životného štýlu. Pravdou je, že rozdiel medzi množstvom kalórií spálených pri hodine sedenia a státia je iba 8 kalórií.

 

Prácu postojačky striedajte s pohybom

Práca postojačky má tiež svoje zásady a pravidlá, ktoré je dobré poznať. Pamätajte, všetko s mierou, obzvlášť pokiaľ s prácou v stoji začínate. Je potrebné dodržiavať ergonomické usporiadanie pracovného prostredia a voliť vhodnú obuv. Aj pri práci postojačky platí, že všetkého veľa škodí, takže je potrebné striedať statickú záťaž s dynamikou – pohybom a kompenzovať ju vhodnou športovou aktivitou.

Mapa miest, kde môžete naše stoly vyskúšať100% zákazníkov nás odporúčá GDPR ochrana osobných údajov Vraciame prírode to, čo si berieme

Kde môžete produkty Liftor vyskúšať?

Potrebujete poradiť s výberom?
info@liftor.sk
+421 944 760 197

© 2023 Liftor s.r.o., provozovna: Šlovická 1360, 33441 Dobřany
sídlo: Pod Vinicemi 931/2, 301 00 Plzeň, IČ: 08632197

*GARRETT et al. Call Center Productivity Over 6 Months Following a Standing Desk Intervention. IIE Transactions on Occupational Ergonomics and Human Factors. 2016, 4(2-3), 188-195

**SAEIDIFARD et al. Differences of energy expenditure while sitting versus standing: A systematic review and meta-analysis. European Journal of Preventive Cardiology. 2018, 25(5), 522-538.

***WARREN et al. Sedentary Behaviors Increase Risk of Cardiovascular Disease Mortality in Men. Medicine & Science in Sports & Exercise. 2010, 42(5), 879-885

DIAZ et al. Patterns of Sedentary Behavior and Mortality in U.S. Middle-Aged and Older Adults. Annals of Internal Medicine. 2017, 167(7).

††CONG et al. Association of sedentary behaviour with colon and rectal cancer: a meta-analysis of observational studies. British Journal of Cancer. 2014, 110(3), 817-826. 

†††BUCKLEY et al. Standing-based office work shows encouraging signs of attenuating post-prandial glycaemic excursion. Occupational and Environmental Medicine. 2014, 71(2), 109-111.