Zľava až 20 % na vybrané elektrické polohovateľné stoly a ergonomické balanční stoličky! Platí do 31. 3.

[přeskočit k obsahu]

Očná joga

Očná joga je predstavenie preventívneho cvičenia, ale aj akútnej pomoci aj pri únave našich očí, pri sústredení sa na krátku vzdialenosť. Väčšina z nás už očnú únavu pociťuje každý deň z dôvodu používania moderných technológií, vyššieho stresového vypätia a potreby dlhodobej sústredenosti.


Únava očí sa najčastejšie prejavuje suchosťou očí, začervenaním, môže dochádzať k rozmazanému či dvojitému videniu, napätiu v očných viečkach, tik, bolesť hlavy, častú únavu a v dôsledku aj nespavosť.

Tak ako akékoľvek cvičenie nám pomáha k fyzickému zdraviu, tak očná joga nám pomáha k udržovaniu našich očí v dobrej kondícii. Očné cvičenie zlepšuje koordináciu očí, napomáha k lepšej výžive očného tkaniva, posilňuje náš zrak a chráni nás pred nosením okuliarov. Vedeli ste, že každý štvrtý v našom okolí už bežne nosí dioptrické okuliare?

Poďme spoločne predísť možnosti nosiť dioptrické okuliare a niekoľkokrát týždenne si zacvičme pár užitočných cvikov, ktoré nás ochránia pred každodenným stereotypom.

 

Krátke precvičovanie:

Pomalé žmurkanie a zaostrovanie

-        Pri pomalom žmurkaní sa sústredíme prevažne na svoj vlastný dych. Dýchame pomaly a zhlboka. Nadýchneme sa a niekoľkokrát zažmurkáme bez toho, aby sme sa pozerali na konkrétny predmet. S výdychom potom oči zatvoríme, uvoľníme sa a pomaly vypúšťame všetok vzduch z pľúc.

 

-        Cieľom tohto cviku, je prerušenie dlhodobého zaostrenia na blízko.

 

Zaostrovanie

-        Pred tvár si cca do vzdialenosti 15 cm priložíme prst alebo predmet, pričom tento predmet by mal byť nehybný. Zároveň si vyberieme v jednoducho vzdialenejší predmet (stolička, roh miestnosti, kvetina). Striedavo zaostrujeme na blízky a vzdialený predmet.

 

-        Cieľom je zlepšiť zaostrovanie a podporiť tok živín do očí.

 

Uvoľňovanie

-        Zavrieme oči, mierne predkloníme hlavu a vedome uvoľňujeme oblasť očí po dobu 10 až 30 sekúnd. Nezabúdajme ani na cviky uvoľňovania krčnej chrbtice (ktoré sme už spomenuli v Office joge).

 

Zostava očných cvikov:

 

Precvičovanie očných svalov

-        Tento cvik vykonávame na základe vedomého dýchania. S hlbokým nádychom sa sústredíme na koreň nášho nosa a s výdychom potom na špičku nosa. Druhým cvikom smerujeme pri nádychu pohľad vpravo as výdychom pohľad vľavo.

 

-        Tieto dva cviky opakujeme vždy 10 krát.

 

Krúženie očí

-        Opäť sa vedome zameriame na vlastný dych. S nádychom sa pozrieme hore a pri výdychu otočíme oči vpravo dole. S ďalším nádychom náš pohľad smeruje nahor a s výdychom doľava. S ďalšími nádychmi a výdychmi opisujeme rovnaký kruh.

 

-        Tento cvik opakujeme 6 krát

 

Centrálna fixácia oka

-        Posledným cvikom zostavy je tzv. centrálna fixácia. Vezmeme si akýkoľvek tlačený text a uprostred akéhokoľvek riadku si nájdeme „slovo“. Vzdialenosť očí od papiera je taká, ktorá najlepšie vyhovuje našim potrebám. Sústredíme sa na vybrané slovo a po chvíľke zavrieme oči. Slovo na ktoré sme sa sústredili si predstavíme výraznejšie oproti okolitému textu. Po chvíľke otvoríme oči a postup niekoľkokrát opakujeme.

 

-        Tento cvik je možné modifikovať a hrať sa s ním. Tj. zameriame sa na slovo a odoberáme písmenká, až skončíme na jednom písmenku.

-        Tento cvik je vykonaný správne, pokiaľ nám text príde zreteľnejší oproti ostatnému textu.

 

Julie Gotschyová

Zdroj foto: Canva

Mapa miest, kde môžete naše stoly vyskúšať100% zákazníkov nás odporúčá GDPR ochrana osobných údajov Vraciame prírode to, čo si berieme

Kde môžete produkty Liftor vyskúšať?

Potrebujete poradiť s výberom?
info@liftor.sk
+421 944 760 197

© 2023 Liftor s.r.o., provozovna: Šlovická 1360, 33441 Dobřany
sídlo: Pod Vinicemi 931/2, 301 00 Plzeň, IČ: 08632197

*GARRETT et al. Call Center Productivity Over 6 Months Following a Standing Desk Intervention. IIE Transactions on Occupational Ergonomics and Human Factors. 2016, 4(2-3), 188-195

**SAEIDIFARD et al. Differences of energy expenditure while sitting versus standing: A systematic review and meta-analysis. European Journal of Preventive Cardiology. 2018, 25(5), 522-538.

***WARREN et al. Sedentary Behaviors Increase Risk of Cardiovascular Disease Mortality in Men. Medicine & Science in Sports & Exercise. 2010, 42(5), 879-885

DIAZ et al. Patterns of Sedentary Behavior and Mortality in U.S. Middle-Aged and Older Adults. Annals of Internal Medicine. 2017, 167(7).

††CONG et al. Association of sedentary behaviour with colon and rectal cancer: a meta-analysis of observational studies. British Journal of Cancer. 2014, 110(3), 817-826. 

†††BUCKLEY et al. Standing-based office work shows encouraging signs of attenuating post-prandial glycaemic excursion. Occupational and Environmental Medicine. 2014, 71(2), 109-111.