Zľava až 20 % na vybrané elektrické polohovateľné stoly a ergonomické balanční stoličky! Platí do 31. 3.
Syndróm karpálneho tunela je najčastejšou chorobou z povolania u nás. Často postihuje ľudí, pracujúcich v kancelárii, ktorí jednostranne zaťažujú zápästie. Čo je syndróm karpálneho tunela? Týka sa aj vás? Ako predchádzať jeho vzniku alebo brzdiť jeho rozvoj?
Predpokladom rozvoja tohto ochorenia sú činnosti alebo práce, vyžadujúce opakované používanie prstov. Vzniká predovšetkým pri nadmernom, dlhodobom a stereotypnom či jednostrannom preťažovaní ruky a zápästia. Všeobecne sa predpokladá, že syndróm karpálneho tunela postihuje najviac ľudí kancelárskych profesií. Častejšie sa však vyskytuje u osôb pracujúcich na montážnej linke pri stereotypnej činnosti, ako je výroba, šitie, dokončovacie práce, čistenie a balenie mäsa, než u osôb, ktoré pracujú na počítači. Zaujímavé tiež je, že sa vyskytuje častejšie u žien ako u mužov (až trojnásobne) a u starších osôb častejšie ako u mladších. Na druhú stranu pribúda prípadov mladých ľudí pracujúcich s počítačom, či už v kancelárii, alebo z domova, ktorí tento problém musia riešiť, často dokonca aj operačne.
Karpálny tunel sa nachádza v horných končatinách v oblasti zápästia. Ide o úzky kanál v zápästí, ktorý funguje ako priechod pre nervy, cievy a šľachy medzi predlaktím a dlaňou ruky. Tvorí ho polkruh karpálnych kostí, väzy, ktoré držia karpálny tunel pohromade, stredný nerv, ktorý dáva silu palcu a ukazováku a poskytuje cit väčšine prstov na ruke, a šľachy pripojené na svaly predlaktia a na kosti v ruke, ktoré umožňujú ohýbať palec a ostatné prsty.
Pokiaľ sa karpálny tunel zúži, vytvorí sa neúmerný tlak na stredný nerv a šľachy v zápästí. Stlačenie stredného nervu vyvolá otupenosť až necitlivosť, prípadne brnenie či slabosť v prstoch, bolesť v ruke, alebo dokonca v celej paži. Tieto príznaky sa nesmú prehliadať, aj keď spočiatku vyzerajú nevinne. Akonáhle začne bolesť pretrvávať alebo sa stupňuje, už môžu byť možnosti ich eliminácie obmedzené, prípadne sa syndróm karpálneho tunela musí riešiť operatívne.
Ideálne je jeho rozvinutiu predchádzať, aj keď nikdy nemáte zaručené, že sa mu úplne vyhnete. Zvlášť pokiaľ veľa pracujete s myšou, klávesnicou alebo robíte inú stereotypnú činnosť, ktorá preťažuje zápästie. Avšak existujú opatrenia, ktoré je vhodné robiť preventívne a naučiť sa ich už v mladom veku. Sú to:
Svoj pracovný čas delí medzi výuku a písanie. V rámci Pravopisnej posilňovne trénuje deti i dospelých v českom pravopise. Okrem toho už viac než dve desaťročia píše o životnom štýle, zdraví, pohybe, výžive a mnohých ďalších témach. Je tiež autorkou textov už 4 dielov literárnych maľovánok. Z toho je zjavné, že trávi mnoho času za počítačom a musí riešiť negatívne dopady sedavého zamestnania na svoje zdravie. Preto ju zaujala téma zdravej práce na počítači v kombinácii s polohovacími stolmi.
© 2023 Liftor s.r.o., provozovna: Šlovická 1360, 33441 Dobřany
sídlo: Pod Vinicemi 931/2, 301 00 Plzeň, IČ: 08632197
*GARRETT et al. Call Center Productivity Over 6 Months Following a Standing Desk Intervention. IIE Transactions on Occupational Ergonomics and Human Factors. 2016, 4(2-3), 188-195
**SAEIDIFARD et al. Differences of energy expenditure while sitting versus standing: A systematic review and meta-analysis. European Journal of Preventive Cardiology. 2018, 25(5), 522-538.
***WARREN et al. Sedentary Behaviors Increase Risk of Cardiovascular Disease Mortality in Men. Medicine & Science in Sports & Exercise. 2010, 42(5), 879-885
†DIAZ et al. Patterns of Sedentary Behavior and Mortality in U.S. Middle-Aged and Older Adults. Annals of Internal Medicine. 2017, 167(7).
††CONG et al. Association of sedentary behaviour with colon and rectal cancer: a meta-analysis of observational studies. British Journal of Cancer. 2014, 110(3), 817-826.
†††BUCKLEY et al. Standing-based office work shows encouraging signs of attenuating post-prandial glycaemic excursion. Occupational and Environmental Medicine. 2014, 71(2), 109-111.