Zľava až 20 % na vybrané elektrické polohovateľné stoly a ergonomické balanční stoličky! Platí do 31. 3.
Bolesti v oblasti krčnej chrbtice, obmedzenie pohyblivosti a pocit stuhnutosti celej zadnej strany krku sú jedny z častých problémov, postihujúcich ľudí so sedavým typom zamestnania. Najhoršie sú na tom tí, ktorí dlhé minúty až hodiny pozerajú na monitor počítača, držia pri jednom uchu slúchadlo alebo mobilný telefón alebo trebárs dlho bez prestávky šoférujú.
Bolesti a obmedzenia pohybu v oblasti krčnej chrbtice sú veľmi obťažujúce, pretože obmedzujú človeka v bežnom dennom živote. Niekedy je stav taký vážny, že nemôžete otočiť hlavou alebo sa vám napríklad rozbehne bolesť hlavy až migréna.
Pokiaľ na bolesti krčnej chrbtice trpíte opakovane, je vhodné vyhľadať odborného lekára, najlepšie neurológa alebo ortopéda, ktorý vás vyšetrí a zistí, či nie je príčinou vašich problémov nejaké závažnejšie ochorenie. Rovnako je vhodné vyhľadať lekára v momente, keď bolesť z oblasti krku vystreľuje do paže a celej hornej končatiny alebo do tváre, ucha či oka, prípadne vám horné končatiny a ruky mravčia a sú preukázateľne oslabené (slabšie stlačenie, veci vám padajú z rúk) alebo studené. Najčastejšou príčinou problémov v oblasti krčnej chrbtice, sú svalové disbalancie, akási nesúhra medzi určitými svalovými skupinami. Tento nesúlad sa prejavuje funkčným oslabením svalov, ktoré vedie k ich ochabnutiu, skráteniu a stuhnutosti. Niektoré svaly sú skrátené, niektoré ochabnuté, dohromady však nefungujú a nestabilizujú krčnú chrbticu a hlavu.
Pretože sa jedná o kombinovaný problém, často nestačí pocitovo stuhnuté svaly iba preťahovať. Niektoré svaly treba zrelaxovať, skôr než pretiahnuť. Oproti tomu niektoré svaly treba v ich aktivite trochu povzbudiť, nepredstavujte si ale posilňovanie v zmysle zvyšovania objemu a sily. Skôr musíme naučiť naše svaly znova fungovať v súlade tak, aby sme mohli pevne a stabilne držať hlavu proti gravitácií v napriamení a voľne ňou pohybovať do všetkých smerov.
Pokiaľ teda máte pocit, že je váš krk stuhnutý, zamerajte sa nielen na preťahovanie, ale aj na stabilizačné cvičenie. Najlepšie je samozrejme vyhľadať odborníka - fyzioterapeuta, ktorý vám zostaví cviky priamo na mieru a bude vás pri ich vykonaní kontrolovať.
Ako prevenciu alebo prvú pomoc pri začínajúcich pocitoch stuhnutosti môžete vyskúšať nasledujúce cviky. Aby ste mali čo možno najlepšiu kontrolu nad vykonaním pohybu, skúšajte cviky aspoň zo začiatku pred zrkadlom.
© 2023 Liftor s.r.o., provozovna: Šlovická 1360, 33441 Dobřany
sídlo: Pod Vinicemi 931/2, 301 00 Plzeň, IČ: 08632197
*GARRETT et al. Call Center Productivity Over 6 Months Following a Standing Desk Intervention. IIE Transactions on Occupational Ergonomics and Human Factors. 2016, 4(2-3), 188-195
**SAEIDIFARD et al. Differences of energy expenditure while sitting versus standing: A systematic review and meta-analysis. European Journal of Preventive Cardiology. 2018, 25(5), 522-538.
***WARREN et al. Sedentary Behaviors Increase Risk of Cardiovascular Disease Mortality in Men. Medicine & Science in Sports & Exercise. 2010, 42(5), 879-885
†DIAZ et al. Patterns of Sedentary Behavior and Mortality in U.S. Middle-Aged and Older Adults. Annals of Internal Medicine. 2017, 167(7).
††CONG et al. Association of sedentary behaviour with colon and rectal cancer: a meta-analysis of observational studies. British Journal of Cancer. 2014, 110(3), 817-826.
†††BUCKLEY et al. Standing-based office work shows encouraging signs of attenuating post-prandial glycaemic excursion. Occupational and Environmental Medicine. 2014, 71(2), 109-111.