Tiež vás často trápi bolesť chrbta? Skúste na ňu vyzrieť pohybom. Pozrite sa, ktoré športy sú najvhodnejšie a aký pohyb vášmu chrbtu prospeje najviac.
Bolesti v oblasti krčnej chrbtice, obmedzenie pohyblivosti a pocit stuhnutosti celej zadnej strany krku sú jedny z častých problémov, postihujúcich ľudí so sedavým typom zamestnania. Najhoršie sú na tom tí, ktorí dlhé minúty až hodiny pozerajú na monitor počítača, držia pri jednom uchu slúchadlo alebo mobilný telefón alebo trebárs dlho bez prestávky šoférujú.
Starostlivosť o zdravý mozog je trendom poslednej doby. Funkčný mozog potrebuje rovnakú starostlivosť ako funkčné svaly – predovšetkým tréning a opakovanú záťaž. S rastúcimi číslami pacientov postihnutých Alzeheimerovou chorobou sa stáva starostlivosť o zdravý mozog stále väčšou témou západnej spoločnosti. Ukazuje sa totiž, že správna starostlivosť o mozog dokáže degeneratívnym procesom zabrániť alebo ich aspoň znateľne oddialiť.
Raz za čas každého z nás bolia svaly, kĺby a šľachy. Obzvlášť po väčšom nárazovom výkone, vysokohorskej túre alebo po dlhšej pauze od cvičenia. Na druhej strane nás môžu bolesti zaskočiť aj po celodennom sedení bez pohybu. Pokiaľ takáto bolesť nastane, na pár dní nás môže vyradiť z prevádzky, obmedziť našu pohyblivosť v bežnom dennom živote.
Vyrástol z vášho bábätka naraz predškolák? Trávi vaše dieťa pri stole stále viac času? Vidíte, ako sa pri malom stolíku stále viac hrbí? Potom je čas zaobstarať mu vlastný stôl. Je ale dobré držať sa pri výbere rád odborníkov.
Ak trávite veľkú časť svojho pracovného dňa v sede alebo vás po dlhšom sedení bolel chrbát, určite vás niekedy napadlo, či by nebolo vhodné vymeniť vašu kancelársku stoličku napríklad za veľkú nafukovaciu gymnastickú loptu – fitball.
Ischias alebo zápal sedacieho nervu dokáže pekne znepríjemniť život. Akonáhle sa u vás „usadí“, skomplikuje každodenný život na niekoľko dní, mnohokrát aj týždňov. Bolesť ischias sa prejavuje ako bodavá bolesť, ktorá sa šíri z dolnej časti chrbta cez zadok do nôh a niekedy vystreľuje aj do prstov na nohách. Väčšinou je táto bolesť spôsobená podráždením sedacieho nervu, ktorý je najdlhším nervom v tele a vedie od bedrovej chrbtice k chodidlám.
Máte sedavé zamestnanie? Kompenzujte ho priebežným cvičením v kancelárii! Ukážeme vám, aké máte možnosti. Nebojte sa inšpirovať svojho zamestnávateľa a aktívne sa starajte o svoje zdravie.
Očná joga je predstavenie preventívneho cvičenia, ale aj akútnej pomoci aj pri únave našich očí, pri sústredení sa na krátku vzdialenosť. Väčšina z nás už očnú únavu pociťuje každý deň z dôvodu používania moderných technológií, vyššieho stresového vypätia a potreby dlhodobej sústredenosti.
Lepšie sa sústrediť na prácu - to sa ľahko povie, ale ako na to? Poradíme vám, ako zvýšiť koncentráciu pri práci na počítači, a ešte niečo naviac. Zistíte, že to nie je taká veda.
Chôdza je jedným z najprirodzenejších ľudských prejavov. Je to zároveň najjednoduchší spôsob, ako sa udržovať v dobrej kondícii a predchádzať problémom s pohybovým aparátom. Je to tiež jedna z najdostupnejších a najlacnejších pohybových aktivít. Nepotrebujete žiadne špeciálne vybavenie, jednoducho sa stačí vhodne obliecť, obuť a môžete vyraziť.
Syndróm karpálneho tunela je najčastejšou chorobou z povolania u nás. Často postihuje ľudí, pracujúcich v kancelárii, ktorí jednostranne zaťažujú zápästie. Čo je syndróm karpálneho tunela? Týka sa aj vás? Ako predchádzať jeho vzniku alebo brzdiť jeho rozvoj?
Najmä tí, ktorých bolesť chrbta trápi častejšie, sa s bolesťou snažia bojovať za pomoci lekárov. Lenže ani doktori nedokážu v mnohých prípadoch pomôcť, predovšetkým vo chvíli, keď sa nepodarí nájsť príčinu bolesti.
Pri voľbe vhodného kresla do kancelárie je potrebné zvážiť rad parametrov. Typy mechaniky a jednotlivé komponenty sme prebrali v minulom článku (pozri ako vybrať kancelársku stoličku). Dnes sa pozrieme na zostávajúcu štvoricu vlastností.
Pribúdajú dôkazy o tom, že nadmerné sedenie zhoršuje naše zdravie i kvalitu života. Jedna z novších štúdií hovorí o vplyve sedu na nádorové ochorenia pečene. Ďalšie zase predstavuje hypotézu, že sedavé zamestnanie narušuje našu črevnú mikroflóru, čo vedie napr. k obezite alebo cukrovke 2. typu. Polohovacie stoly by sa tak mohli stať novým štandardom v prevencii civilizačných ochorení.
Výškovo nastaviteľné stoly v kancelárii prekvapia už len málokoho, čo ale polohovací stôl u praktického lekára? S podobnou myšlienkou sa pritom v posledných rokoch pohráva čím ďalej viac praktikov. A podľa odborníkov by zavedenie výškovo nastaviteľných stolov pomohlo zlepšiť zdravie a kvalitu života nielen lekárom, ale aj ich pacientom.
Výber polohovacieho stola je rozhodne krok správnym smerom. Pomocou neho vytvoríte príjemnejšiu, flexibilnejšiu a predovšetkým zdravšiu pracovňu alebo kanceláriu. Môžete vyberať podľa mnohých faktorov, ale my vám poradíme, na čo pri výbere určite nezabudnúť a vziať do úvahy.
Pracujete denne na počítači? Potom viete, že po niekoľkých hodinách bývate unavení, môžu vás rozbolieť oči, hlava, krk či chrbát a celkovo sa dostavuje nečakane veľká únava. Ako tomu predísť? Skúste fyzické techniky aj zmenu organizácie práce!
Viete, ako vzbudiť vo vašom pubertálnom školákovi trochu elánu do nového školského roku? Prerobte (alebo urobte) mu izbu hodnú študenta jeho veku! Pozvite ho k tomu, ale majte na pamäti niekoľko vecí dôležitých pre jeho zdravie.
Prechod na strednú školu zahŕňa aj zmenu izby nastávajúceho študenta. Jeho základom je kvalitný písací stôl. Viete, podľa čoho ho správne vybrať?
© 2022 Liftor s.r.o., provozovna: Šlovická 1360, 33441 Dobřany
sídlo: Pod Vinicemi 931/2, 301 00 Plzeň, IČ: 08632197
*GARRETT et al. Call Center Productivity Over 6 Months Following a Standing Desk Intervention. IIE Transactions on Occupational Ergonomics and Human Factors. 2016, 4(2-3), 188-195
**SAEIDIFARD et al. Differences of energy expenditure while sitting versus standing: A systematic review and meta-analysis. European Journal of Preventive Cardiology. 2018, 25(5), 522-538.
***WARREN et al. Sedentary Behaviors Increase Risk of Cardiovascular Disease Mortality in Men. Medicine & Science in Sports & Exercise. 2010, 42(5), 879-885
†DIAZ et al. Patterns of Sedentary Behavior and Mortality in U.S. Middle-Aged and Older Adults. Annals of Internal Medicine. 2017, 167(7).
††CONG et al. Association of sedentary behaviour with colon and rectal cancer: a meta-analysis of observational studies. British Journal of Cancer. 2014, 110(3), 817-826.
†††BUCKLEY et al. Standing-based office work shows encouraging signs of attenuating post-prandial glycaemic excursion. Occupational and Environmental Medicine. 2014, 71(2), 109-111.