Výpredaj až 20 % na vybrané výškovo nastaviteľné stoly! Akcia platí do 31. 5. 2023 alebo do vypredania zásob. ➡️ Chcem to
Očná joga je predstavenie preventívneho cvičenia, ale aj akútnej pomoci aj pri únave našich očí, pri sústredení sa na krátku vzdialenosť. Väčšina z nás už očnú únavu pociťuje každý deň z dôvodu používania moderných technológií, vyššieho stresového vypätia a potreby dlhodobej sústredenosti.
Lepšie sa sústrediť na prácu - to sa ľahko povie, ale ako na to? Poradíme vám, ako zvýšiť koncentráciu pri práci na počítači, a ešte niečo naviac. Zistíte, že to nie je taká veda.
Chôdza je jedným z najprirodzenejších ľudských prejavov. Je to zároveň najjednoduchší spôsob, ako sa udržovať v dobrej kondícii a predchádzať problémom s pohybovým aparátom. Je to tiež jedna z najdostupnejších a najlacnejších pohybových aktivít. Nepotrebujete žiadne špeciálne vybavenie, jednoducho sa stačí vhodne obliecť, obuť a môžete vyraziť.
Syndróm karpálneho tunela je najčastejšou chorobou z povolania u nás. Často postihuje ľudí, pracujúcich v kancelárii, ktorí jednostranne zaťažujú zápästie. Čo je syndróm karpálneho tunela? Týka sa aj vás? Ako predchádzať jeho vzniku alebo brzdiť jeho rozvoj?
Najmä tí, ktorých bolesť chrbta trápi častejšie, sa s bolesťou snažia bojovať za pomoci lekárov. Lenže ani doktori nedokážu v mnohých prípadoch pomôcť, predovšetkým vo chvíli, keď sa nepodarí nájsť príčinu bolesti.
Pri voľbe vhodného kresla do kancelárie je potrebné zvážiť rad parametrov. Typy mechaniky a jednotlivé komponenty sme prebrali v minulom článku (pozri ako vybrať kancelársku stoličku). Dnes sa pozrieme na zostávajúcu štvoricu vlastností.
Pribúdajú dôkazy o tom, že nadmerné sedenie zhoršuje naše zdravie i kvalitu života. Jedna z novších štúdií hovorí o vplyve sedu na nádorové ochorenia pečene. Ďalšie zase predstavuje hypotézu, že sedavé zamestnanie narušuje našu črevnú mikroflóru, čo vedie napr. k obezite alebo cukrovke 2. typu. Polohovacie stoly by sa tak mohli stať novým štandardom v prevencii civilizačných ochorení.
Výškovo nastaviteľné stoly v kancelárii prekvapia už len málokoho, čo ale polohovací stôl u praktického lekára? S podobnou myšlienkou sa pritom v posledných rokoch pohráva čím ďalej viac praktikov. A podľa odborníkov by zavedenie výškovo nastaviteľných stolov pomohlo zlepšiť zdravie a kvalitu života nielen lekárom, ale aj ich pacientom.
Výber polohovacieho stola je rozhodne krok správnym smerom. Pomocou neho vytvoríte príjemnejšiu, flexibilnejšiu a predovšetkým zdravšiu pracovňu alebo kanceláriu. Môžete vyberať podľa mnohých faktorov, ale my vám poradíme, na čo pri výbere určite nezabudnúť a vziať do úvahy.
Pracujete denne na počítači? Potom viete, že po niekoľkých hodinách bývate unavení, môžu vás rozbolieť oči, hlava, krk či chrbát a celkovo sa dostavuje nečakane veľká únava. Ako tomu predísť? Skúste fyzické techniky aj zmenu organizácie práce!
Viete, ako vzbudiť vo vašom pubertálnom školákovi trochu elánu do nového školského roku? Prerobte (alebo urobte) mu izbu hodnú študenta jeho veku! Pozvite ho k tomu, ale majte na pamäti niekoľko vecí dôležitých pre jeho zdravie.
Prechod na strednú školu zahŕňa aj zmenu izby nastávajúceho študenta. Jeho základom je kvalitný písací stôl. Viete, podľa čoho ho správne vybrať?
Sed sa stal v posledných rokoch neoddeliteľnou súčasťou našich životov. Sedíme v práci, sedíme doma, sedíme vo voľnom čase. Sedíme skrátka príliš a často. Sed je však tou najmenej vhodnou aktivitou, na ktorú naše telá nie sú stavané. Prečo nie je dlhodobý sed vhodný?
Keď pracujete v kancelárii, potom väčšinu času pravdepodobne sedíte za stolom. Nadváha spôsobená sedavým zamestnaním je už dlho považovaná za civilizačnú chorobu dnešnej doby. Okrem toho, že sa pri sedavom zamestnaní zle chudne, trpí aj náš chrbát a ďalšie orgány.
Trávite veľkú časť svojho pracovného času pri počítači? A viete, aké zdravotné riziká vám pri práci na počítači hrozia? Je ich hneď niekoľko, ale našťastie sa im dá predchádzať vhodným pracovným prostredím aj dodržiavaním hygieny práce.
Lekári, IT špecialisti, lektori, kancelárski pracovníci... Patríte k niektorej z týchto "sedavých" profesií? Pozrite sa, koľko benefitov vám prinesie zmena klasického kancelárskeho stola za ten polohovací.
Položte si zásadnú otázku: Kde trávite najviac času? Väčšina z nás odpovie, že v práci. Vo chvíli, keď veľa z nás pracuje s počítačom, prichádza na rad ďalšia otázka: Ako vyzerá vaše pracovné miesto? Viete, že je veľmi dôležité začať myslieť ergonomicky?
Sedavé zamestnanie už nemusí byť nuda a už vôbec sa pri ňom nemusí len sedieť. Polohovací stôl je toho dôkazom. Zaspievajte koniec boľavému chrbtu a využite naše praktické tipy, vďaka ktorým ho využijete naozaj naplno.
Nespavosť je takou novou civilizačnou chorobou dnešnej doby. Do istej miery totiž súvisí s mierou stresu, ktorý každý deň zažívame a nezdravým životným štýlom, kedy je doba spánku zámerne skracovaná. Telo ale kvalitný spánok potrebuje. Viete, ako sa nespavosti zbaviť raz a navždy?
Posledný rok bol náročnejší ako roky pred ním. Okrem klasického pracovného stresu sa pridal aj strach o zdravie a lockdown. Aj keď by sa na prvý pohľad mohlo zdať, že homeoffice, na ktorý sme museli nastúpiť, bude pokojnejším pracovným obdobím, opak bol pravdou. Doma sa na nás okrem práce totiž sypú aj „bežné denné problémy“. Ako si zorganizovať čas a ako pracovať efektívne a bez stresu?
Pokiaľ trávite väčšinu vašej pracovnej doby v pozícii posediačky, určite ste už niekedy doslova na vlastnej koži pocítili dôsledky dlhodobého sedenia. Bolesti chrbta, skrátené ohýbače bedier a kolien, opuchy alebo pocit chladu na dolných končatinách, ale aj menšia kapacita pľúc alebo zápcha a problémy s trávením. K tomu všetkému nám môže dlhodobé sedenie v nevyhovujúcej pozícii významnou mierou prispievať. Ako z toho von? Môžete sa preťahovať, cvičiť, sedieť iba obmedzenú dobu alebo tiež môžete skúsiť pracovať postojačky.
Pri zmene polohy môže doska elektrického, výškovo nastaviteľného stola naraziť napr. do stoličky, kľučky od dverí či inej prekážky. Aby nedošlo k poškodeniu stola alebo prekážajúceho objektu, sú polohovacie stoly vybavené tzv. antikolíznym systémom. Na akom princípe funguje a kto sa bez neho nezaobíde?
Penový valec, masážny valec alebo tiež foam roller je obľúbená cvičebná pomôcka, ktorú nájdete v mnohých ordináciách fyzioterapeutov alebo telocvičniach fitnescentier. Jedná sa o podlhovastý valec obalený rozlične tuhou penou, niekedy s vrúbkami alebo zárezmi na povrchu. V nasledujúcom článku si ukážeme, ako si na takomto masážnom valci pretiahnuť chrbát a uvoľniť svaly.
V dnešnom svete u mnohých ľudí prevládajú v pracovnom prostredí činnosti s vynútenou statickou polohou. Najmenej vhodnú pozíciou pre náš organizmus je z viacerých dôvodov sed, ktorý oi. vedie ku kŕčovým žilám a zvyšuje riziko kardiovaskulárnych ochorení.
© 2023 Liftor s.r.o., provozovna: Šlovická 1360, 33441 Dobřany
sídlo: Pod Vinicemi 931/2, 301 00 Plzeň, IČ: 08632197
*GARRETT et al. Call Center Productivity Over 6 Months Following a Standing Desk Intervention. IIE Transactions on Occupational Ergonomics and Human Factors. 2016, 4(2-3), 188-195
**SAEIDIFARD et al. Differences of energy expenditure while sitting versus standing: A systematic review and meta-analysis. European Journal of Preventive Cardiology. 2018, 25(5), 522-538.
***WARREN et al. Sedentary Behaviors Increase Risk of Cardiovascular Disease Mortality in Men. Medicine & Science in Sports & Exercise. 2010, 42(5), 879-885
†DIAZ et al. Patterns of Sedentary Behavior and Mortality in U.S. Middle-Aged and Older Adults. Annals of Internal Medicine. 2017, 167(7).
††CONG et al. Association of sedentary behaviour with colon and rectal cancer: a meta-analysis of observational studies. British Journal of Cancer. 2014, 110(3), 817-826.
†††BUCKLEY et al. Standing-based office work shows encouraging signs of attenuating post-prandial glycaemic excursion. Occupational and Environmental Medicine. 2014, 71(2), 109-111.